2022 Boston Marathon

John Hancock Professional Athlete Team

John Hancock Professional Athlete Team

The Boston Athletic Association (B.A.A.) has announced more than 140 athletes will compete at the 126th Boston Marathon as part of the John Hancock Professional Athlete Team. Olympians, Paralympians, and global marathon winners will race from Hopkinton to Boston on April 18 and will be the first race held on the traditional Patriots’ Day date since 2019.

The Boston Marathon made history last year by becoming the first Abbott World Marathon Major event to offer equal $50,000 course record bonuses across open and wheelchair divisions, and the first event to provide a designated prize purse for athletes with upper limb, lower limb, and visual impairments. For the 37th year, prize money awards will be provided by principal sponsor John Hancock.

The full international field, including the Para Athletics Divisions field top contenders, can be found below.


Media

Tuesday, January 11, 2022

Olympic & Paralympic Medalists Headline Fastest and Most Decorated Women's Field for 126th Boston Marathon

Thursday, January 13, 2022

 


John Hancock Professional Athlete Team
WOMEN'S OPEN FIELD

WOMEN

PERSONAL BEST

COUNTRY

Peres Jepchirchir 2:17:16 (Valencia, 2020) Kenya
Joyciline Jepkosgei 2:17:43 (London, 2021) Kenya
Degitu Azimeraw 2:17:58 (London, 2021) Ethiopia
Roza Dereje 2:18:30 (Valencia, 2019) Ethiopia
Zeineba Yimer 2:19:28 (Valencia, 2019) Ethiopia
Edna Kiplagat 2:19:50 (London, 2012) Kenya
Tigist Girma 2:19:52 (Amsterdam, 2019) Ethiopia
Maurine Chepkemoi 2:20:18 (Amsterdam, 2021) Kenya
Sara Hall 2:20:32 (Chandler, 2020) USA
Desiree Linden 2:22:38 (Boston, 2011) USA
Viola Cheptoo 2:22:44 (NYC, 2021) Kenya
Purity Changwony 2:22:46 (Xiamen, 2021) Kenya
Charlotte Purdue 2:23:26 (London, 2021) Great Britain
Kellyn Taylor 2:24:28 (Duluth, 2018) USA
Molly Seidel 2:24:42 (NYC, 2021) USA
Malindi Elmore^ 2:24:50 (Houston, 2020) Canada
Mary Ngugi 2:25:20 (Boston, 2021) Kenya
Monicah Ngige 2:25:32 (Boston, 2021) Kenya
Natasha Wodak^ 2:26:19 (Chandler, 2020) Canada
Sara Vaughn 2:26:53 (Sacramento, 2020) USA
Nell Rojas 2:27:12 (Boston, 2021) USA
Stephanie Bruce 2:27:47 (Chicago, 2019) USA
Dakotah Lindwurm 2:29:04 (Duluth, 2021) USA
Roberta Groner^ 2:29:09 (Rotterdam, 2019) USA
Angie Orjuela 2:29:12 (Valencia, 2020) Colombia
Bria Wetsch 2:29:50 (Chandler, 2019) USA
Maegan Krifchin 2:30:17 (Chicago, 2011) USA
Elaina Tabb 2:30:33 (Boston, 2021)  USA
Lexie Thompson 2:30:37 (Philadelphia, 2021) USA
Kate Landau^ 2:31:56 (Boston, 2019) USA
Sydney Devore 2:32:39 (Pittsburg, 2018)  USA
Kodi Kleven 2:32:45 (St. George, 2021) Canada
Briana Boehmer^ 2:33:20 (Sacramento, 2021) USA
Caitlin Phillips 2:34:43 (Berlin, 2019) USA
Kate Bazeley 2:36:43 (Chicago, 2021) Canada
Kathy Derks 2:36:43 (Chicago, 2021) USA
Maria Velez 2:37:04 (Valencia, 2021) Mexico
Rachel Hyland 2:37:22 (Sacramento, 2018) USA
Ashlee Powers 2:38:20 (Chandler, 2020) USA
Kayla Lampe 2:38:25 (Chicago, 2021) USA
Ali Lavendar 2:38:41 (Berlin, 2021) Great Britain
Annmarie Tuxbury 2:39:05 (Atlanta, 2020) USA
Erika Fleuhr 2:39:31 (Sacramento, 2021) USA
Lindsay Nelson 2:39:33 (Chandler, 2020) USA
Paula Pridgen 2:39:34 (Duluth, 2021) USA
Abby Hamilton 2:39:36 (Portland, 2021) USA
Joanna Thompson 2:39:47 (NYC, 2021) USA
Ziyang Liu 2:40:17 (Carmel, 2021) China
Rena Elmer 2:40:21 (Indianapolis, 2019) USA
Mary Denholm 2:41:08 (Atlanta, 2020) USA
Gina Rouse^ 2:41:19 (Boston, 2019) USA
Katie Kellner 2:41:42 (Atlanta, 2020) USA
Laurie Knowles^ 2:41:58 (Atlanta, 2020) USA
Angela Moll^ 2:43:18 (Sacramento, 2019) USA
Hilary Corno^ 2:45:07 (Boston, 2021) USA
Jennifer Hughes^ 2:45:28 (Sacramento, 2019) USA
Sara Ibbetson^ 2:46:08 (Indianapolis, 2019) USA
Aisling Cuffe 1:12:57 Hardeeville, 2021) USA
MEN'S OPEN FIELD

MEN

PERSONAL BEST

COUNTRY

Kenenisa Bekele 2:01:41 (Berlin, 2019) Ethiopia
Titus Ekiru 2:02:57 (Milan, 2021)  Kenya
Evans Chebet 2:03:00 (Valencia, 2020) Kenya
Lawrence Cherono 2:03:04 (Valencia, 2020) Kenya
Bernard Koech 2:04:09 (Amsterdam, 2021) Kenya
Lemi Berhanu 2:04:33 (Dubai, 2016) Ethiopia
Lelisa Desisa 2:04:45 (Dubai, 2013) Ethiopia
Gabrial Geay 2:04:55 (Milan, 2021) Tanzania
Benson Kipruto 2:05:13 (Toronto, 2019) Kenya
Geoffrey Kemworor 2:05:23 (Valencia, 2021) Kenya
Eric Kaptanui 2:05:47 (Apugnano, 2020) Kenya
Bethwell Yegon 2:06:14 (Berlin, 2021) Kenya
Geoffrey Kirui 2:06:27 (Amsterdam, 2016) Kenya
Eyob Faniel 2:07:19 (Seville, 2020) Italy
Yuki Kawauchi 2:07:27 (Ostu, 2021) Japan
Albert Korir 2:08:03 (Ottawa, 2019) Kenya
Amanuel Mesel 2:08:17 (Valencia, 2013)  Eritrea
Bayelign Teshager 2:08:28 (Los Angeles, 2020) Ethiopia
Tsegay Tuemay Weldibanos 2:09:07 (Daegu, 2019) Eritrea
Scott Fauble 2:09:09 (Boston, 2019) USA
Colin Bennie 2:09:38 (Chandler, 2020) USA
Trevor Hofbauer 2:09:51 (Toronto, 2019) Canada
Jared Ward 2:09:25 (Boston, 2019) USA
Ian Butler 2:09:45 (Chandler, 2020) USA
Mick Iacofano 2:09:55 (Chandler, 2020) USA
Jake Riley 2:10:02 (Atlanta, 2020) USA
Jerrell Mock 2:10:37 (Chicago, 2019) USA
Jemal Yimer 2:10:38 (Boston, 2021) Ethiopia
Juan Luis Barrios 2:10:55 (Tokyo, 2018) Mexico
Matt McDonald 2:11:10 (Chicago, 2019) USA
Matt Llano 2:11:14 (Berlin, 2019) USA
Elkanah Kibet 2:11:15 (NYC, 2021) USA
CJ Albertson 2:11:18 (Chandler, 2020) USA
Diego Estrada 2:11:54: (Chicago, 2019) USA
Jonas Hampton 2:12:10 (Atlanta, 2020) USA
Andrew Colley 2:12:15 (Duluth, 2019) USA
Tyler Pennel 2:12:34 (Atlanta, 2020) USA
Mike Sayenko 2:12:59 (Valencia, 2021)  USA
Jason Lynch 2:13:05 (Huntsville, 2021) USA
Josh Izewski 2:13:16 (Sacramento, 2018) USA
Joe Stilin 2:13:19 (Sacramento, 2018) USA
Nico Montanez 2:13:55 (Chicago, 2021) USA
John Tello Zuniga 2:14:19 (Lima, 2021) Colombia
Reed Fischer 2:14:41 (Chicago, 2021) USA
Harvey Nelson 2:14:47 (Boston, 2021) USA
Tyler Pence 2:15:06 (Moline, 2021)  USA
Bashash Walio 2:15:07 (Huntsville, 2021) USA
Craig Hunt 2:15:29 (Chandler, 2020) USA
Daniel Ortiz Perez 2:15:39 (Valencia, 2020) Mexico
Paul Hogan 2:15:51 (Boston, 2021) USA
Clayton Young 2:16:07 (Chicago, 2021) USA
Ben Payne^ 2:16:42 (Atlanta, 2020) USA

Markus Ploner^

2:19:43 (Milan, 2021) Italy
Chip O'Hara^ 2:21:20 (Phoenix, 2020) USA
Gilles Rubio^ 2:21:40 (Valencia, 2019) France
Recio Alvarez^ 2:25:17 (Berlin, 2021) Dominican Republic
Sam Krieg^ 2:25:59 (Chicago, 2019)  USA
Thomas Chapman^ 2:26:02 (Sacramento, 2019) USA
Joost De Raeymaeker^ 2:26:10 (Berlin, 2019) Belgium
WOMEN'S WHEELCHAIR FIELD

WOMEN

PERSONAL BEST

COUNTRY

Manuela Schär 1:28:17 (Boston, 2017) Switzerland
Tatyana McFadden 1:31:30 (Duluth, 2019) USA
Madison de Rozario 1:31:11 (Tokyo, 2021) Australia
Susannah Scaroni 1:30:42 (Duluth, 2019) USA
Yen Hoang 1:51:24 (Boston, 2021) USA
Nikita den Boer 1:38:16 (Tokyo, 2021) Netherlands
Merle Marie Menje 1:44:51 (London, 2021) Germany
Jenna Fesemyer 1:37:02 (Duluth, 2019) USA
Vanessa Cristina de Souza 1:40:21 (Seville, 2020) Brazil
Shelly Oxley-Woods 1:37:44 (Padova, 2008) Great Britain
Wakako Tsuchida 1:38:32 (Oita, 2001) Japan
Arielle Rausin 1:40:51 (Duluth, 2019) USA
Margriet van den Broek 1:38:33 (Boston, 2017) Netherlands
Michelle Wheeler 1:45:55 (Oita, 2018) USA
Eva Houston 2:41:52 (Boston, 2021) USA
MEN'S WHEELCHAIR FIELD

MEN

PERSONAL BEST

COUNTRY

Marcel Hug 1:17:47 (Oita, 2021) Switzerland
Daniel Romanchuk 1:21:36 (Boston, 2019) USA
Ernst Francois van Dyk 1:18:04 (Boston, 2017) South Africa
Aaron Pike 1:20:59 (Duluth, 2019) USA
David Weir 1:26:17 (Boston, 2016) Great Britain
Josh Cassidy 1:18:25 (Boston, 2012) Canada
Rafael Botello Jimenez 1:22:09 (Boston, 2017) Spain
Johnboy Smith 1:29:44 (Berlin, 2017) Great Britain
Tomoki Suzuki 1:21:52 (Tokyo, 2020) Japan
Masazumi Soejima 1:18:50 (Boston, 2011) Japan
Patrick Monahan 1:22:23 (Duluth, 2019) Ireland
Simon Lawson 1:25:06 (Boston, 2017) Great Britain
Kota Hokinoue 1:20:54 (Seoul, 2013) Japan
Sho Watanabe 1:26:22 (Seoul, 2017) Japan
Hiroki Nishida 1:20:28 (Boston, 2017) Japan
Valera Jacob Allen 1:44:20 (Honolulu, 2021) USA
Dustin Stallberg 1:53:34 (Honolulu, 2021) USA
Jason Robinson 1:52:46 (Chicago, 2021) USA
Philip Croft 1:58:14 (Chicago, 2021) USA
Santiago Sanz 1:46:12 (Boston, 2014) Spain
Krige Schabort 1:23:44 (Boston, 2012) USA
PARA ATHLETICS DIVISIONS TOP CONTENDERS

NAME

PERSONAL BEST

COUNTRY

CLASSIFICATION

Tayana Pasos 3:22:27 Brazil T13 (Vision Impairment)
Liz Willis 4:57:43 USA T64 (Lower Limb Impairment)
Jacky Hunt-Broersma 23:38 for 100 mi. Netherlands T64 (Lower Limb Impairment)
Michael Roeger 2:18:53 WR Australia T46 (Upper Limb Impairment)
Chaz Davis 2:31:48 AR USA T12 (Vision Impairment)
Marko Cheseto Lemtukei 2:35:55 WR USA T62 (Lower Limb Impairment)
Ary Carlos Santos 2:45:39 Brazil T13 (Vision Impairment)
Brian Reynolds 3:03:21 USA T62 (Lower Limb Impairment)
Adam Popp 3:13:25 USA T63 (Lower Limb Impairment)